Chorwacja

Chorwacja w pigułce: co warto wiedzieć przed wyjazdem do tego kraju?

Dla wielu z nas podróż do Chorwacji jest spełnieniem marzeń. W tym kraju można spędzić niezapomniane wczasy na pięknej plaży, nie brak tu również ciekawych ofert wypoczynku dla miłośników pieszych wędrówek i sportów wodnych. Wycieczki po wiekowych miastach, wspaniałe parki narodowe – oto atrakcje, dzięki którym Chorwacja stała się jednym z turystycznych hitów ostatnich lat. Co warto wiedzieć na temat tego kraju? Oto kilka wiadomości, z którymi przed wyjazdem do Chorwacji warto się zapoznać.

Chorwacja i jej klimat
Jeśli chcemy spędzić udany urlop w tym kraju, powinniśmy wiedzieć, na jakie warunki pogodowe należy się przygotować. Tu sporo zależy od tego, w jakim okresie chcemy odwiedzić Chorwację i w której części tego kraju zamierzamy wypoczywać. W głębi kraju panuje klimat kontynentalny, co oznacza mroźne zimy oraz ciepłe lata. Osoby, które wybierają się na chorwackie wybrzeże, muszą się z kolei przygotować na pobyt w warunkach typowych dla regonu śródziemnomorskiego. W tej części kraju zimy są łagodne, lata – suche i upalne.

Piękno krajobrazu
Chorwacja to kraj kuszący pięknymi i różnorodnymi krajobrazami. Między Drawą a Sawą rozciąga się Nizina Panońska, charakteryzująca się żyznymi glebami. To rolnicza kraina, na terenie której dominują pola kukurydzy i pszenicy. Nie brak też w Chorwacji obszarów górskich, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje łańcuch Alp Dynarskich. Wielkie wrażenie na miłośnikach trekkingów może też zrobić Gorski Kotar, rozciągający się w północnej części kraju. Największym zainteresowaniem turystów cieszą się jednak chorwackie wyspy. Każda z nich może się pochwalić niepowtarzalnym pięknem oraz coraz lepszym zagospodarowaniem. Wśród tych wysp, na których już teraz chętnie spędzają wczasy turyści z całego świata, ważne miejsce zajmują wyspy Pag, Hvar oraz Krk.

Ludność Chorwacji
Chorwacja to kraj o ciekawej kulturze i trudnej historii, której z pewnością warto poświecić więcej uwagi. Kto nie pozna przeszłości tego kraju, ten nie zrozumie panujących tu stosunków. Współczesna Chorwacja to kraj wielonarodowościowy, w którym obok chorwackiej większości pojawiają się Serbowie, Bośniacy, Węgrzy oraz Włosi. Trudna przeszłość Bałkanów sprawiła, że wielu Chorwatów żyje poza granicami Chorwacji. Z chorwacką mniejszością można się zatem spotkać w Słowenii, Serbii oraz w Bośni i Hercegowinie.

Chorwacja i jej atrakcje
Wycieczki po Chorwacji to wspaniała lekcja przyrody i historii. Gdzie warto się wybrać, by poznać ten kraj możliwie jak najlepiej? Wspaniałe atrakcje czekają na chorwackim wybrzeżu, znanym z pięknych plaż i malowniczych wysp. Ogromne wrażenie na turystach mogą też zrobić tutejsze miasta, pełne cennych zabytków i historycznych pamiątek. Kusi Zagrzeb i Osijek, zachwyca Szybenik i Split. Wszystkie te miejsca mogą sprawić, że pobyt w Chorwacji dostarczy nam niezapomnianych wrażeń i na długo zapisze się w naszej pamięci.

Biura podróży nie bez powodu poświęcają Chorwacji tak wiele uwagi. Ten kraj to wyjątkowe pejzaże, cenne zabytki i atrakcje, dzięki którym każda wycieczka przemieni się w wyjątkową przygodę. Na ten kierunek warto postawić – szczególnie w chwili, gdy marzy się o wczasach spędzonych w niepowtarzalnej scenerii.

Przewiń do góry
Call Now Button